12 Ocak 2023 Perşembe

Kedilerin Tarihsel Değeri ve İnsanoğlu ile Beraber Çok Eskiye Dayanan Tarihçesi


Kediler, insanoğlunun yakın arkadaşları olarak bilinen hayvanlar olmuştur. Kedilerin tarihçesi, insanlarla beraber çok eskiye dayanmaktadır. M.Ö. 9500 yıllarına kadar uzanan kedilerin tarihçesi, çeşitli arkeolojik bulgulara ve kültürler arasındaki anlatılara dayanmaktadır.

M.Ö. 9000 yıllarında, Mezopotamya'da yaşayan kabileler ve Mısır'daki faraonlar tarafından kullanılan kediler, insanların evlerinde yaşamalarına izin verdi. Bu dönemlerde, kedilerin özellikle güvenlik için kullanıldığına dair belgeler bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu dönemde kedilerin kutsal tanrılara tapıldığı ve özel bir kutsallıkla anıldığı da bilinmektedir.

M.Ö. 3100 yıllarında ise, Mısır'da büyük bir törenle başlayan kedilerin kutsal kabul edilmesi, kedilerin tarihsel değerine ışık tutmuştur. Bu dönemde, kedilerin korunması ve özel bir ilgiyle karşılanması gerekmekteydi. Mısır'daki bazı kedilere ait mumyalar, bu dönemin kedilerinin çok özel olduğunu göstermektedir.

M.Ö. 800 yıllarında ise, Yunanlılar tarafından kedilerin evcilleştirilmesi başlamıştır. Bu dönemde, kedilerin pek çok faydalı amacı vardı. Örneğin, kediler fareleri tespit etmek ve onları evlerden uzak tutmak için kullanılıyordu. Aynı zamanda, kedilerin sahipleri için özel bir sembol olarak kullanılıyordu.

M.S. 400 yıllarına gelindiğinde ise, Roma İmparatorluğu'nda kedilerin sembolik değeri artmış ve kedilerle ilgili çeşitli inançlar ortaya çıkmıştır. Kedilerin özel sembolik anlamlar taşıdığını düşünen Roma İmparatorluğu, kedilere özel olarak tasarlanmış heykeller yapmış ve bunları evlerinde bulundurmuştur.

Kedilerin tarihçesinin son döneminde ise, Avrupa'da kedilerin çok popüler hale geldiği görülmektedir. 17. yüzyılda, İngiltere'de kedilerin evcilleştirilmesi ve kedilerin insanların evlerinde yaşamalarına izin verilmesi, kedilerin tarihsel değerini artırmıştır.

Kedilerin tarihçesi, insanoğlu ile beraber çok eskilere dayanmaktadır. Kedilerin insanlar için çok önemli olduğu dönemlerin tarihçesine ışık tutmaktadır. Kedilerin tarihsel değeri, insanlar ve kediler arasındaki ilişkinin özel bir anlam ifade ettiğini göstermektedir.


kediler, tarihçesi, insanoğlu, mö 9500 yılları, mezopotamya, mısır, faraonlar, güven

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thor Projesi - Tungsten Çubuğun Serbest Düşüşü Bilimsel

50 metre boyunda 2 çapında bir tungsten çubuk kaç kilogram ağırlığındadır ve 100km yukarıdan serbest bırakılırsa maksimum kaç km/saat hıza u...