9 Aralık 2022 Cuma

Yeni Çağda Kodlama Tarihi

 Yeni çağda kodlama tarihi, bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte hızla gelişmeye devam etmiştir. Bu dönemde, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte web sayfalarının yapımı için kullanılan HTML ve CSS gibi programlama dillerinin geliştirilmesi ve yaygınlaşması önemli bir rol oynamıştır.


Ayrıca, 2000'lerin ortalarına gelindiğinde, kodlamaya olan ilginin hızla artmasıyla birlikte yeni programlama dilleri ortaya çıkmıştır. Örneğin, 2009 yılında Ryan Dahl tarafından geliştirilen Node.js adlı bir platform, Javascript dilini sunucu tarafında da kullanılabilir hale getirmiştir. Bu sayede, Javascript ile geliştirilen uygulamalar artık hem tarayıcıda hem de sunucuda çalışabilmektedir.


Bu dönemde, kodlama dillerinin yanı sıra, yazılım geliştirme sürecine yönelik yöntemler de gelişmiştir. Örneğin, Agile yöntemi gibi çok sayıda yöntem ortaya çıkmıştır ve bu yöntemler sayesinde yazılım geliştirme süreci daha verimli hale gelmiştir.


Günümüzde, kodlama hala hızla gelişmekte ve yeni diller sürekli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sayede, insanlar bilgisayarları daha etkileşimli ve güçlü projeler yapabilmektedir. Kodlama tarihi, yeni çağda da sürekli olarak gelişmeye devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thor Projesi - Tungsten Çubuğun Serbest Düşüşü Bilimsel

50 metre boyunda 2 çapında bir tungsten çubuk kaç kilogram ağırlığındadır ve 100km yukarıdan serbest bırakılırsa maksimum kaç km/saat hıza u...