9 Aralık 2022 Cuma

Node.Js Nedir?

 NodeJs, JavaScript dilini sunucu ortamında kullanmayı sağlayan bir açık kaynak yazılımdır. Bu sayede JavaScript kodlarının yalnızca tarayıcı ortamında değil, aynı zamanda sunucu ortamında da çalıştırılmasına olanak sağlar.


NodeJs, birçok işlemci üzerinde aynı anda çalışabilen, yüksek performanslı ve event-driven bir mimariden yararlanır. Bu sayede sunucu tarafında çok sayıda istekleri işleyebilir ve hızlı bir şekilde yanıt verebilir.


NodeJs, aynı zamanda birçok farklı modül ve paketler ile büyük bir topluluk tarafından desteklenir. Bu sayede NodeJs ile çok farklı tipte uygulamalar geliştirilebilir ve mevcut paketleri kullanarak zaman ve emek tasarrufu sağlanabilir.


NodeJs, web sunucuları, mobil uygulamalar, IoT uygulamaları gibi birçok farklı alanda kullanılabilir. Özellikle tarayıcı ortamında kullanılan JavaScript kodlarının sunucu tarafında da kullanılmasını sağladığı için, web geliştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thor Projesi - Tungsten Çubuğun Serbest Düşüşü Bilimsel

50 metre boyunda 2 çapında bir tungsten çubuk kaç kilogram ağırlığındadır ve 100km yukarıdan serbest bırakılırsa maksimum kaç km/saat hıza u...