9 Aralık 2022 Cuma

Kodlamaya Nasıl Başlanır?

Kodlamaya başlamak için öncelikle bir programlama dili öğrenmeniz gerekir. Programlama dilleri, bilgisayarların anlayabileceği bir dille yazılmış kodlardır. Öğrendiğiniz programlama diline göre, kodlarınızı bir metin editöründe yazabilir ve çalıştırabilirsiniz.


Örneğin, Python adlı bir programlama dilini öğrenmeye karar verdiniz. İlk olarak, Python'u indirin ve bir metin editörüyle bir kod dosyası oluşturun. Kod dosyasına ilk satırda #!/usr/bin/env python yazın. Bu satır, dosyanın bir Python dosyası olduğunu belirtir. Daha sonra, bir değişken oluşturarak kodlamaya başlayabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki gibi bir kod yazabilirsiniz:

#!/usr/bin/env pythonad = "John"

soyad = "Smith"

print(ad + " " + soyad)


Bu kod, ad ve soyad adlı iki değişken oluşturur ve bu değişkenleri birleştirerek "John Smith" yazdırır. Bu kodu bir metin editöründe yazdıktan sonra, komut satırından dosyayı çalıştırabilirsiniz. Örneğin, python dosya_adi.py yazarak dosyayı çalıştırabilirsiniz. Bu kodu çalıştırdığınızda, ekrana "John Smith" yazısı yazdırılacaktır.


Bu sadece bir örnek ve kodlama hakkında daha detaylı bilgi için programlama dillerini öğrenmeniz gerekir. Kodlamaya başlamak için öncelikle bir programlama dilini seçmeli ve bu dili öğrenmelisiniz. Daha sonra, bir metin editörü kullanarak kodlarınızı yazabilir ve çalıştırabilirsiniz. Bu sayede kodlamaya başlayabilir ve ilerleyen zamanlarda daha karmaşık projeler yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thor Projesi - Tungsten Çubuğun Serbest Düşüşü Bilimsel

50 metre boyunda 2 çapında bir tungsten çubuk kaç kilogram ağırlığındadır ve 100km yukarıdan serbest bırakılırsa maksimum kaç km/saat hıza u...