9 Aralık 2022 Cuma

Kodlama Tarihi

 Kodlama, bilgisayarların anlayabileceği bir dille yazılmış kodların oluşturulmasıdır. Bu kodlar, bilgisayarların belirli işlemleri yapmasını sağlar. Kodlama, insanların bilgisayarları kullanarak daha etkileşimli ve güçlü projeler yapabilmesini sağlar.


Kodlama tarihi, bilgisayarların ortaya çıkışına kadar uzanmaktadır. Örneğin, 1843 yılında Ada Lovelace tarafından yazılmış olan bir program, ilk bilgisayar programı olarak kabul edilir. Ada Lovelace, Charles Babbage'ın tasarladığı "makine hesabı" adlı cihaz için yazdığı bir programın kodlarını yazmıştır.


Daha sonra, 1949 yılında George Stibitz tarafından geliştirilen bir programlama dilinin ilk sürümü yayınlanmıştır. Bu dil, "Computation Language" (CL) olarak adlandırılmıştır ve birkaç yıl sonra "Compiler Language" (CPL) adıyla güncellenmiştir. CPL, ilk nesne tabanlı programlama dilidir ve bu dilin etkisi bugün hala devam etmektedir.


1970'lerin ortalarına gelindiğinde, programlama dilleri hızla gelişmeye başlamıştır. Örneğin, 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından geliştirilen C dilinin ilk sürümü yayınlanmıştır. C dilinin çok yönlülüğü ve esnekliği sayesinde, bu dil hızla yaygınlaşmıştır ve bugün hala en popüler programlama dillerinden biridir.


Kodlama tarihinin son dönemlerine gelindiğinde, kodlama dilleri hızla gelişmeye devam etmiştir. Örneğin, 1991 yılında Brendan Eich tarafından geliştirilen Javascript dilinin ilk sürümü yayınlanmıştır. Bu dil, web sayfalarının içeriğini dinamik hale getirmek için kullanılmaktadır.


Ayrıca, 2000'lerin ortalarına gelindiğinde, kodlamaya olan ilginin hızla artmasıyla birlikte yeni programlama dilleri ortaya çıkmıştır. Örneğin, 2009 yılında Ryan Dahl tarafından geliştirilen Node.js adlı bir platform, Javascript dilini sunucu tarafında da kullanılabilir hale getirmiştir. Bu sayede, Javascript ile geliştirilen uygulamalar artık hem tarayıcıda hem de sunucuda çalışabilmektedir.


Günümüzde, kodlama dilleri hızla gelişmekte ve yeni diller sürekli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sayede, insanlar bilgisayarları daha etkileşimli ve güçlü projeler yapabilmektedir. Kodlama tarihi, bilgisayarların ortaya çıkışından bu yana sürekli olarak gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Thor Projesi - Tungsten Çubuğun Serbest Düşüşü Bilimsel

50 metre boyunda 2 çapında bir tungsten çubuk kaç kilogram ağırlığındadır ve 100km yukarıdan serbest bırakılırsa maksimum kaç km/saat hıza u...